Annual Specialty Show
May 5, 2006
Judge: Mr. Stephen P. Regan

Conformation Results

Some dogs' names are clickable for a photo. Please close each photo before opening a new one.

Best of Breed CH Afterglow The Big Tease (Standard Poodle) Sheila Rekow
Best of Opposite Sex CH Argosy Audacious (Miniature Poodle) Hilayne E Cavanaugh & Lisa Croft-Elliott

Best Puppy

Rembrandt Rightful Heir (Miniature Poodle) John & Julie Rembrandt Seeley
Best Bred By Exhibitor Dalin Oh My Gosh (Toy Poodle) Lynn K DeRosa

Toy Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Barclay Lyca Gallantry Gal, Bernhard L Helfrich
Best of Winners Dalin Oh My Gosh, Lynn K DeRosa
Best of Opposite Sex Dalin Oh My Gosh, Lynn K DeRosa
Winners Dog Dalin Oh My Gosh, Lynn K DeRosa
Reserve Winner Dog Zamora's Little Red Raider, Gail Zamora
Winners Bitch Barclay Lyca Divine Design, Barbara Burdick & Camille Lashley
Reserve Winner Bitch Hells A Blazen Drama Queen, Quantella Van Der Veer & Frances Rubinich
Best Bred By Exhibitor Dalin Oh My Gosh, Lynn K DeRosa
Best Puppy Hells A Blazen Drama Queen, Quantella Van Der Veer & Frances Rubinich
 
Dogs (3 dogs - 1 pts)
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Fairview's Top Cat, Janie Conyers
Bred By Exhibitor Dogs
1/BW/BOS Dalin Oh My Gosh, Lynn K DeRosa
Open Dogs
1/RW Zamora's Little Red Raider, Gail Zamora
Bitches (9 bitches - 4 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1/RW Hells A Blazen Drama Queen, Quantella Van Der Veer & Frances Rubinich
2 Swept Away For The Luv Of It, Joy Ariff
Puppy Bitches 12 Mos. & Under 18 Mos.
1 Eden's The Knight's Lady, Angela Riegert
2 Baliwick Baguette, Patricia J Lorenz & Ianthe Bloomquist
Bred By Exhibitor Bitches
1/W Barclay Lyca Divine Design, Barbara Burdick & Camille Lashley
2 Dalin Hillary, Lynn K DeRosa
American Bred Bitches
1 Geor-et Invincible Juliet, Georgetta I Smith
Open Bitches
1 Eden's Picked By The Man, Angela Riegert
2 Barclay Lyca Leading Lady, Barbara Burdick & Camille Lashley
Best of Variety Competition
BOV CH Barclay Lyca Gallantry Gal, Bernhard L Helfrich

Miniature Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Argosy Audacious, Hilayne E Cavanaugh & Lisa Croft-Elliott
Best of Winners Rembrandt Rightful Heir, John & Julie Rembrandt Seeley
Best of Opposite Sex CH Cinbren Barking Cottonwood, Susan Jones & Beva Wahl & Kathy Poe
Winners Dog Rembrandt Rightful Heir, John & Julie Rembrandt Seeley
Winners Bitch Halcyon Hollaback At Tarquin, Christian Manelopoulos & Rachel Corbin & Mary Ellen Fishler
Reserve Winner Bitch Le Chambre Sweet Dreams, Beth & Martin Leftoff
Best Bred By Exhibitor Halcyon Hollaback At Tarquin, Christian Manelopoulos & Rachel Corbin & Mary Ellen Fishler
Best Puppy Rembrandt Rightful Heir, John & Julie Rembrandt Seeley
Dogs (1 dog - 0 pts)
Puppy Dogs 9 Mos. & Under  12 Mos.
1/W/BW Rembrandt Rightful Heir, John & Julie Rembrandt Seeley
Bitches (2 bitches - 1pts)
Bred By Exhibitor Bitches
1/W Halcyon Hollaback At Tarquin, Christian Manelopoulos & Rachel Corbin & Mary Ellen Fishler
1/RW Le Chambre Sweet Dreams, Beth & Martin Leftoff

Best of Variety Competition

BOS CH Cinbren Barking Cottonwood, Susan Jones & Beva Wahl & Kathy Poe
BOV CH Argosy Audacious, Hilayne E Cavannaugh & Lisa Croft-Elliott

Standard Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Afterglow The Big Tease, Sheila Rekow
Best of Winners Lake Cover Kiss The Girls And Make'Em Sigh, Czuleika Borges Torrealba & Doris Lillienthal
Best of Opposite Sex Unique Majick Enchanted, Debra Dowling & Joan McFadden
Winners Dog Lake Cover Kiss The Girls And Make'Em Sigh, Czuleika Borges Torrealba & Doris Lillienthal
Reserve Winner Dog Unique After The Glow, Dr John & Robin Cerruti & J McFadden
Winners Bitch Unique Majick Enchanted, Debra Dowling & Joan McFadden
Reserve Winner Bitch Leefran Dash Of Spice, Florence & Arnold Cohen
Best Bred By Exhibitor Scheherazade Nightingale, Linda Howard
Best Puppy Lake Cover Kiss The Girls And Make'Em Sigh, Czuleika Borges Torrealba & Doris Lillienthal
Dogs (10 dogs - 4 pts)
Puppy Dogs 6 Mos. & Under  9 Mos.
1 Tuelz Temptation, Lindy Miller
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1/W/BW Lake Cover Kiss The Girls And Make'Em Sigh, Czuleika Borges Torrealba & Doris Lillienthal
2/RW Unique After The Glow, Dr John & Robin Cerruti & J McFadden
3 Belcunto Sting To New Destiny, Michelle S Circhard & Douglas M Schanne
American Bred Dogs
1 Windy Hill's Gandalf The Grey, Grace Lossman
2 Ale Kai Three's Company On Fifth, Delana & Mark Severs
Open Dogs
1 Jateko's Mo-Money, Amanda Katrancha
2 Kingsdown Wingman, Peter & Andrea Grell
3 Murrmaid Cherry Lane's Eros, Lewis & Judy McCans
4 Lyndale Double Delight, Carolyn D Farnsworth
Bitches (11 bitches - 2 pts)
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Unique's Simple The Best, Linda & Gary Green
2 Parrishill Off And Running, Marion S Banta
3 Paris Hill OO La La, Dianne N Janczewski & Wayne T Matten
4 Boxwood Rena, Alan R Waterman & Kirk Hermmann
Bred By Exhibitor Bitches
1 Scheherazade nightingale, Linda Howard
Open Bitches
1/W/BOS Unique Majick Enchanted, Debra Dowling & Joan McFadden
2/RW Leefran Dash Of Spice, Florence & Arnold Cohen
3 Dreamquest Dharma, Anne Stokes
4 Sharbelle May'd For Herrmada, Sharon Stevens

Best of Variety Competition

BOV CH Afterglow The Big Tease, Sheila Rekow
CH Dawin Encore, Linda C Campbell
CH Unique Crown Prince Of Owyhee, Robert & Audrey Shade

Judge: Mr. Kenneth M Nagler

Obedience Results

Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, OTCH Ridgewood Quintessence (std), Tatiana Nagro
Highest Combined Score in OB and UA/UB
OTCH MACH8 Rubicund Delicious Apple UDX26 (min), Shirley J Barkan
Novice B
1st - pts 198.5 - Sanew's Abundance Of Energy CD MX MXJ (min), Shirley J Barkan
2nd - pts 194.5 - Lorien Rainbow Sky (std), Jane E Taylor
Open A
1st - pts 194.0 - Melange Alberts Sir Dustin CD (min), Shirley H Rutherford
Open B
1st - pts 199.0 - OTCH Ridgewood Quintessence (std), Tatiana Nagro
2nd - pts 196.5 - OTCH MACH8 Rubicund Delicious Apple UDX26 (min), Shirley J Barkan
3rd - pts 196.0 - Janco Christian De Fabian UDX3 (min), Gabrielle F Fabian
4th - pts 194.5 - CH Forest Norman Bates CDX (min), Frances Esposito
Utility B
1st - pts 191.5 - OTCH MACH8 Rubicund Delicious Apple UDX26 (min), Shirley J Barkan
2nd - pts 186.5 - CH Baobab Good Time Charley UD (min), Barbara W Sieck
Graduate Novice
1st - pts 193.0 - Gracelann's Rainbow Jubilee CD RE (std), B Rooney & L Detra

 

Photos clickable for larger view:

 

Return to Top

 

 






Copyright 2012 - Present - William Penn Poodle Club - All rights reserved
This website is designed and maintained by webmaster