Annual Specialty Show
May 6, 2005
Judge: Mr. W. Schnarrenberger


Conformation Results

Some dogs' names are clickable for a photo. Please close each photo before opening a new one.

Best of Breed CH Teodora Da Maya (Standard Poodle) Zuleika Borgess Torrealba
Best of Opposite Sex Sex-Shimmer Ring Suncatcher (Standard Poodle) Sally Poole & Valerie Wilmot

Toy Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Caprice Sterling 'N Diamond, Mary Ann Dias & Lucille Perzan
Best of Winners Dalin Pavarotti, Lynn K DeRosa
Best of Opposite Sex Barberry Chicory, Barbara Ackerman
Winners Dog Dalin Pavarotti, Lynn K DeRosa
Reserve Winner Dog Fairview Mystique Hot Ticket, Janie Conyers & Doug Matney
Winners Bitch Barberry Chicory, Barbara Ackerman
Reserve Winner Bitch Eden's Picked By The Man, Angela Riegert
Best Bred By Exhibitor Dalin Pavarotti, Lynn K DeRosa
Best Puppy Fairview Mystique Hot Ticket, Janie Conyers & Doug Matney
 
Dogs (5 dogs - 3 pts)
Puppy Dogs 6 Mos. & Under 9 Mos.
1/RW Fairview Mystique Hot Ticket, Janie Conyers & Doug Matney
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Poco A Poco Cassini, Gayle Roberson
Puppy Dogs 12 Mos. & Under 18 Mos.
1 Barclay Lyca Baliwick's Boy, Barbara Burdick & Camille Lashley
Bred By Exhibitor Dogs
1/W/BW Dalin Pavarotti, Lynn K DeRosa
2 Wissfire Memories Of Midnite, Joan P SCott
Bitches (7 bitches - 3 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1 Damanda's Dancing In The Dark, David & Amanda Rasnick & Mari Waldrop
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Wissfire Razzle Dazzle, Joan P Scott
Bred By Exhibitor Bitches
1 Marweg Silver Zephyr, Mary Ann K Giles
American Bred Bitches
1/RW Eden's Picked By The Man, Angela Riegert
Open Bitches
1/W/OS Barberry Chicory, Barbara Ackerman
2 Robrish's Queen Of Spades, Carole Ann Robrish
3 Rachidian-Fiona, Jamie Baisden
Best of Variety Competition
BOV CH Caprice Sterling 'N Diamond, Mary Ann Dias & Lucille Perzan

Miniature Poodles

Breed Winners

Best of Variety Rembrandt Happily Ever After, Mary P Ward & John W Seeley & Julie Rembrandt
Best of Winners Rembrandt Happily Ever After, Mary P Ward & John W Seeley & Julie Rembrandt
Best of Opposite Sex Bevanton Bon Ton Yoho, Judy W Quillin & Barbara H Furbush
Winners Dog Bevanton Bon Ton Yoho, Judy W Quillin & Barbara H Furbush
Reserve Winners Dog Cariel-Azlynn Time Out, David Waddell & Cathie D'Amron
Winners Bitch Rembrandt Happily Ever After, Mary P Ward & John W Seeley & Julie Rembrandt
Reserve Winner Bitch Azlynn Minnie Mouse, David Waddell & Robert H Balcom
Best Bred By Exhibitor Azlynn Minnie Mouse, David Waddell & Robert H Balcom
Best Puppy Rembrandt Happily Ever After, Mary P Ward & John W Seeley & Julie Rembrandt
Dogs (2 dogs - 1 pts)
Puppy Dogs 9 Mos. & Under  12 Mos.
1/W/OS Bevanton Bon Ton Yoho, Judy W Quillin & Barbara H Furbush
2/RW Cariel-Azlynn Time Out, David Waddell & Cathie D'Amron
Bitches (7 bitches - 2 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1/W/BW/BOV Rembrandt Happily Ever After, Mary P Ward & John W Seeley & Julie Rembrandt
2 Dimarnique's Small Change By Pearl, Mary Ann DiRocco & Pearl M Wanner
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Azlynn-Cariel Little Bit, David Waddell & CAthie D'Amron
Bred By Exhibitor Bitches
1/RW Azlynn Minnie Mouse, David Waddell & Robert H Balcom

Open Bitches

1 Rosewood Fair Isle Devilishus, Rosemary & Noel Wright & Mary Ellen Fishler & C Braswe
2 Bevanton A Single Thought, Barbara H Furbush & Linda Morris
3 Stone Lion's Fair Skye, Patricia Nemec

Standard Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Teodora Da Maya, Zuleika Borgess Torrealba
Best of Winners Shimmering Lillian, Valerie Wilmot
Best of Opposite Sex Shimmer Ring Suncatcher, Sally Poole & Valerie Wilmot
Winners Dog Shimmer Ring Suncatcher, Sally Poole & Valerie Wilmot
Reserve Winner Dog Shimmering Kennison, Valerie Wilmot
Winners Bitch Shimmering Lillian, Valerie Wilmot
Reserve Winner Bitch Atalanta Fiona, Toni & Martin Sosnoff &Paul Edwards
Best Bred By Exhibitor Heaven Sent Naughty By Nature, Claudia S Hausz
Best Puppy Shimmering Lillian, Valerie Wilmot
Dogs (10 dogs - 4 pts)
Puppy Dogs 6 Mos. & Under  9 Mos.
1 Apiele Offshore Air Force, Patricia Sendin & Devin Usilton
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Boxwood Nipigon My Favrit Martin, Christine & Brian Nethery
2 A Bluegrass Fest At By Request, Wendy Penn & Susan & Chris Russell
Puppy Dogs 12 Mos. & Under 18 Mos.
1 Unique Royal Trademark, Maureen & R Keith Zurinksy
2 Murrmaid Cherry Lane's Eros, Lewis & Judy McCans
Bred By Exhibitor Dogs
1 Heavensent Naughty By Nature, Claudia S Hausz
Open Dogs
1/W/OS Shimmer Ring Suncatcher, Sally Poole & Valerie Wilmot
2/RW Shimmering Kennison, Valerie Wilmot
3 Gracelann Sailin' The Rainbow, Anne S Grace
4 Dante The Divine Comedian, Melanie Ellerkamp
Bitches (13 bitches - 3 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1 Unique Her Royal Highness, Joan McFaddan & A Shade & G Wolaniuk
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1/W/BW Shimmering Lillian, Valerie Wilmot
2 Ravendune O'Wow, Patricia M Jason
Novice Bitches
1 Tree Tops' Dancing In The Garden, Diana C Caulfield
Bred By Exhibitor Bitches
1 Fair Hill Little Sister, Nancy Murray
2 Clashaus Trading Spaces, Joannie Clas & Erin Zimmerman
Open Bitches
1/RW Atalanta Fiona, Toni & Martin Sosnoff &Paul Edwards
2 Cabernet Skyland Wit's End, Mary Olund
3 Owyhee Maia Christina, Marilyn Abato & Giorgio Spagliardi
4 Herrmann's Dream Dejada, Amy Herrmann

Best of Variety Competition

BOV CH Teodora Da Maya, Zuleika Borgess Torrealba

Judge: Mr. Jerry Lermiero

Obedience Results

Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, Blacktie Emma CDX (std), Lorna McGinlay
Highest Combined Score in OB and UA/UB
Longleat Trevi Fountain UD (std), Maria J Fountain
Open B (9 entered)
1st - pts 198.0 - Blacktie Emma CDX, (std) Lorna McGinlayL Mcginlay
2nd - pts 197.0 - Longleat Trevi Fountain UD, (std) Maria J Fountain
3rd - pts 194.5 - Melange Broadway Marqui CD, (min) Frances & Wesley Gerechka
4th - pts 194.5 - OTCH MACH6 Rubicund Delicious Apple UDX23, (min) Shirley J Barkan
Qualify - pts 194.5 - CH Baobab Good Time Charley CDX, (min) Barbara W Sieck
Qualify - pts 188.0 - Melange Sweet Briare CDX, (min) Margaret A Pierce
Qualify - pts 176.0 - Moonstruck Ezra UD AX OAP OAJ OJP, (std) Ruth W & Charles T Brader
Utility B (5 entered)
1st - pts 192.0 - Longleat Trevi Fountain UD, (std) Maria J Fountain

 

Return to Top

 

Photos clickable for larger view:



   

Return to Top

 






Copyright 2012 - Present - William Penn Poodle Club - All rights reserved
This website is designed and maintained by webmaster