Annual Specialty Show
April 30, 2004
Judge: C. Taylor


Conformation Results

Some dogs' names are clickable for a photo. Please close each photo before opening a new one.

Best of Breed CH Caprices's Good Time Charlie (Toy Poodle) L Perzan/D Gardner
Best of Opposite Sex CH Cotian Style And Splash (Standard Poodle) Z Torrealba/D Cozart
Best Stud Dog CH Belstar N' Baliwick Armani

Toy Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Caprices's Good Time Charlie, L Perzan/D Gardner 
Best of Winners D'Bara Brown & Serve
Best of Opposite Sex Primrose Barberry Luv N Licorice, B Ackerman
Winners Dog D'Bara Brown & Serve
Reserve Winner Dog Foxmore Hob Nob Clark Bar, J Reed
Winners Bitch Primrose Barberry Luv N Licorice, B Ackerman
Reserve Winner Bitch Poco A Poco Millie Vanilli, G Roberson
 
Dogs (5 dogs - 3 pts) (BW - 4 pts)
Puppy Dogs 6 Mos. & Under 9 Mos.
1/W/BW D'Bara Brown & Serve
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Pomroth French Connection, H Hamilton 
2 Southampton Georgieporgie, S Steinbrecher
Bred By Exhibitor Dogs
1 Caprice's Double Trouble, L Perzan/D Gardner
Open Dogs
1/RW Foxmore Hob Nob Clark Bar, J Reed
Bitches (10 bitches - 4 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1/W/OS Primrose Barberry Luv N Licorice, B Ackerman
2 Silkwind Proud To Be Me, L Robinson
3 Barclay Lyca High Fashion, B Burdick/C Lashley
4 Rustigo's Benjaman's Jamie, R Prezner
Puppy Bitches 12 Mos. & Under 18 Mos.
1 Fanci Moonbeam, L Robinson
Bred By Exhibitor Bitches
1/RW Poco A Poco Millie Vanilli, G Roberson
2 Dalin Sateen, L Derosa
3 Tikilee's Taylor Maid, M Usher
Open Bitches
1 Silkwind Shamless Foxin, D Gantz-Kanton
Best of Variety Competition
BOB CH Caprices's Good Time Charlie , L Perzan/D Gardner

Miniature Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Baumly Annie Sez, R Baum/C Baum /D West
Winners Bitch Idle Hour's Gabriella, J Elderd
Reserve Winner Bitch Random Wind Dream Catcher, L Newing/S Newing 
Bitches (8 bitches - 3 pts)
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1/W Idle Hour's Gabriella, J Elderd
Bred By Exhibitor Bitches
1/RW Random Wind Dream Catcher, L Newing/S Newing
2 Bevanton Pumpernickle Magic, N Sponseller/A Sponseller/B Furbush
3 Redhaven Lucia Chansu, S Bunting

Open Bitches

1 Barclay Lyca Oh! Henrietta, C Lashley/G Hall/B Burdick
2 Songbird Escape To Random Wind, L Newing/S Newing
3 Timari Joyview Malaika, M Epperson
4 Melange Constant Comment Met, M Howarth
Best of Variety Competition
BOB CH Baumly Annie Sez, R Baum/C Baum /D West

Standard Poodles

Breed Winners

Best of Variety CH Aftermath Dreamworks, J Mccurdy-Welch
Best of Winners Torbec Maple Leaf Forever, M Mcintyre
Best of Opposite Sex CH Cotian Style And Splash, Z Torrealba/D Cozart
Winners Dog Boxbyroses Watch Out, B Gallagher/C Nethery/W Penn
Reserve Winner Dog Majessa Sweet Baby James, A Fischer
Winners Bitch Torbec Maple Leaf Forever, M Mcintyre
Reserve Winner Bitch Majessa Martina, A Fischer/S Reinhard
Dogs (9 dogs - 3 pts)
Puppy Dogs 9 Mos. & Under 12 Mos.
1 Brighton Black Tie Affair, L Brennan
2 Unique Let There Be Light, D Scantling
3 Torbec Stand To Reason, T McIntyre
Bred By Exhibitor Dogs
1/RW Majessa Sweet Baby James, A Fischer
2 Brighton Dressed To The Nines, L Brennan
3 Heavensent Naughty By Nature, C Hausz
Open Dogs
1/W Boxbyroses Watch Out, B Gallagher/C Nethery/W Penn
2 Leefran Heart To Beat, F Cohen/A Cohen
3 Scheherazade Fivestargeneral, L Howard
Bitches (13 bitches - 2 pts) (BW - 2 pts)
Puppy Bitches 6 Mos. & Under 9 Mos.
1 Brei-Ca's Dancing Queen
Puppy Bitches 9 Mos. & Under 12 Mos.
1/W/BW Torbec Maple Leaf Forever, M Mcintyre
2 Kateisha Pearl Of The Pacifik At Unique, K Marker/J Mc Fadden
Bred By Exhibitor Bitches
1/RW Majessa Martina, A Fischer/S Reinhard
2 Fair Hill Jump For Joy, N Murray
American Bred Bitches
1 Herrmann's Dream Dejada, A Herrmann
Open Bitches
1 Cabernet's Livin For Love, M Olund/S Olund
2 Amandier Verve, A Mandelbaum/D West
3 Owyhee Reach For The Clouds, A Shade/R Shade
4 Boxwood Biscayne, B Nethery/C Nethery

Best of Variety Competition

BOB CH Aftermath Dreamworks , J Mccurdy-Welch
OS CH Cotian Style And Splash, Z Torrealba/D Cozart

Judge: Mr. F J Washabaugh

Obedience Results

Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, OTCH MACH5 Rubicund Delicious Apple UDX Miniature Poodle S Barkan
Highest Combined Score in OB and UA/UB
OTCH MACH5 Rubicund Delicious Apple UDX Miniature Poodle S Barkan
Novice A (2 entered)
1st Cody Isdaner, Poodle N Isdaner/E Isdaner pts 190.5
2nd Keepsake Belle Noche, Poodle E Benigni pts 179.5
Novice B (6 entered)
1st Melange.Broadway.Marqui., Poodle F Gerechka/W Gerechka pts 197.5
2nd CH Baobab Good Time Charley, Miniature Poodle B Sieck/K Kobayashi pts 196.5
3rd Scheherazade Dear Abby CD, Standard Poodle E Stout/L Howard pts 195.5
4th Valentine's Ruby 'N The Rough CD, Standard Poodle L Miller pts 194.0
Qualify Melange Rodolfo De Boheme, Poodle M Braunstein/B Williams pts 186.5
Qualify Poco A Poco Salmon Ella, Poodle A Holt Dvm pts 181.5
Open B (5 entered)
OTCH MACH5 Rubicund Delicious Apple UDX, Miniature Poodle S Barkan pts 198.0
2nd Janco Christian De Fabian UD, Poodle G Fabian pts 194.0
3rd Moonstruck Ezra UD AX NAP OAJ NJP, Standard Poodle R Brader/C Brader pts 191.0
Utility B (5 entered)
1st Janco Christian De Fabian UD, Poodle G Fabian pts 194.0
2nd OTCH MACH5 Rubicund Delicious Apple UDX, Miniature Poodle S Barkan pts 193.5

Lovely trophy table.

Photos clickable for larger view:

 

Return to Top

 






Copyright 2012 - Present - William Penn Poodle Club - All rights reserved
This website is designed and maintained by webmaster